GOSPODOVO RAZGLAŠENJE (Sveti trije kralji) - (6.1.2007) - LETO C

Ena zvezda za vsakogar

Dragi bratje, drage sestre!
Evangelij praznika Gospodovega razglašenja poroča, da so "Modri stopili v hišo in zagledali dete z Marijo, njegovo materjo". Ta vstop k detetu bi lahko primerjali z vstopom vsakega verujočega v cerkev. Kot nas uči katekizem, je "za vstop v božjo hišo potrebno prestopiti prag, simbol prehoda iz sveta, ranjenega z grehom, v svet novega življenja, v katero smo poklicani vsi ljudje" (prim. 1186). Gospodovo razglašenje je prav ta vstop, ta prehod v novo življenje; je klic k preseganju svoje samozadostnosti in povabilo k odprtosti za Boga.
Kaj je Modre vodilo na dolgo pot iskanja Odrešenika? Gnala jih je njihova volja po iskanju bistvenega v življenju. Pri tem so imeli samo v Svetem pismu natančno pojasnilo o tem, kje bodo našli Kralja, ki so ga iskali. Božja beseda je vedno bila in ostaja tudi danes pot za naše srečanje s Kristusom, ki je polno razodetje Boga. Toda Sveto pismo je treba brati z molitvijo k Svetemu Duhu, ki ga je navdihnil. Za razumevanje Svetega pisma nista dovolj znanost in omika; za pomoč je treba prositi Svetega Duha. Kadar molimo z besedami Svetega pisma, le to postane kakor luč: "Tvoja beseda je svetilka mojim nogam, luč moji stezi," pravi psalmist (119,105). To pomeni, da mnogi ljudje pridejo do Kristusa po skrivnostnih poteh, ne da bi kdaj izgovorili njegovo ime ali ga izrecno poznali. Njihovo iskreno iskanje in pravi namen jih privedeta v povezanost z njim. To je sporočilo razglašenja Gospodovega, sporočilo, ki prinaša veliko olajšanje, je zapisal duhovni pisatelj.
Ko so bili Modri v hiši, so "padli pred Dete in ga počastili", še poroča evangelist. Njihovo dejanje daje slutiti počastitev številnih drugih, ki so to storili z vero, in o katerih slišimo v evangeliju. Npr.: gobavi, ki je prosil za ozdravljenje, Jair, ki je prosil za umirajočo hčer; učenci, ki so bili priče Jezusove hoje po vodi; žena Kananejka, ki je prosila za svojo obsedeno hčer; mati Zebedejevih sinov, ki je prosila za svoja sinova; žene in enajsteri pred vstalim Kristusom. Razodetje Kristusa ob prazniku Svetih treh kraljev postane v nas resničnost samo tedaj, če se jim pridružimo in pred Detetom pademo na kolena in ga počastimo. To je izraz velikega zaupanja v Jezusovo moč, v moč, ki ozdravlja, vrača življenje, očiščuje in nas dela boljše, bogatejše za čas in za večnost.
Modri so nato "odprli svoje zaklade". Jezus sam je rekel: "Kjer je tvoj zaklad, tam bo tudi tvoje srce" (Mt 6,21). Modri so odprli Jezusu svoje srce. Odložili so svoje bogastvo, ker so raje imeli zaklad v nebesih, ki je bil sedaj pred njihovimi očmi v človeški podobi deteta Jezusa. Skrivnost Gospodovega razglašenja vabi tudi nas, naj se odpovemo vsemu, da bi v resnici bili sposobni posedovati zaklad Božjega kraljestva. In Modri so "mu darovali zlata, kadila in mire". V podaritvi teh darov lahko vidimo namig na darovanje pri evharistični daritvi. Darovi, ki so jih prinesli Modri, simbolizirajo dar, ki ga bo Jezus naredil iz svojega življenja - dar velikonočne skrivnosti. Darovi Modrih izražajo pot, na katero stopamo vsakokrat, ko se udeležimo evharistične daritve, pri kateri darujemo kruh in vino, ki postaneta Kristusovo telo in kri za naše odrešenje. V njej, evharistiji, je tista zvezda, ki nas vodi, ki nam kaže smer in sveti v teminah življenja, ker je srečanje s Kristusom.
Še nekdo nastopa v evangeliju, kateremu smo morda tudi kdaj pa kdaj podobni - kralj Herod. "Prestrašil se je," poroča evangelist. Ta izraz je v Matejevem evangeliju uporabljen samo še enkrat: učenci, ki so videli Jezusa hoditi po vodi, so se tudi prestrašili. Z drugimi besedami: strah izraža pomanjkanje vere - pomanjkanje, ki preide, ko vstopimo v hišo, kjer je Jezus navzoč. Naša povezanost z njim nam daje moč, da se potem vrnemo "po drugi poti". Te poti nam ni treba iskati, kajti Kristusova moč, ki se je razodela ob njegovem razglašenju, nas bo vodila po njej. Gospodovo razglašenje je torej praznik naše krščanske poklicanosti, za katero moramo biti hvaležni in iz katere moramo živeti.